Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Caise

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rose
Rose
Administrator
Administrator

Mesaje : 1491
Puncte : 1949
Reputatie : 14
Data de inscriere : 30/09/2009

https://info-new.forumgratuit.ro
Caise LINK IMAGINE

Caise _
MesajSubiect: Caise   Caise EmptyLun Feb 09, 2015 2:54 am

Caise

Caise Img_2210

Ingrediente:
4 oua
250 g zahar
150 ml ulei
250 ml lapte
1 lingurita amoniac stins cu otet
1 pliculet zahar vanilat
faina cat cuprinde

Umplutura:
esenta rom
cca 200 ml lapte caldut
1 lingura cacao
3-4 linguri zahar
nuci macinate (optional)

Pentru ornat:
colorant alimentar
zahar

Se amesteca toate ingredientele de mai sus pana se obtine o coca consistenta, usor de modelat. Se formeaza bilute de marimea unei nuci, se aseaza la distanta unele de celelalte intr-o tava tapetata cu hartie de copt. Se coc la foc potrivit pana se rumenesc usor. Dupa ce s-au racit se fac mici adancituri cu ajutorul unui cutit pe partea care a stat in tava. Resturile rezultate se amesteca cu ingredientele pentru umplutura. Umplutura trebuie sa fie consistenta. Cu ajutorul unei lingurite umplem cojile de aluat cu umplutura rezultata, unindu-le doua cate doua.
Pregatim doua vase (sau trei, dupa preferinta) in care punem colorantul alimentar (rosu, verde sau galben) si zaharul (eu am folosit zeama de sfecla rosie in loc de colorant). Caisele se trec prin colorant apoi prin zahar.
Pofta buna!
Sus In jos
 

Caise

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: INFO de la A la Z :: Caise Icon11Gastronomie :: Desert :: Prajituri-
Mergi direct la:  


Copyright © 2009 Info NEW - Toate drepturile rezervate
INFO NEW - Stiinta si Cunoastere

  
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente