Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Bomboane Rafaello

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Anjuli
Anjuli
VIP
VIP

Mesaje : 1062
Puncte : 1070
Reputatie : 2
Data de inscriere : 08/07/2010

Bomboane Rafaello LINK IMAGINE

Bomboane Rafaello _
MesajSubiect: Bomboane Rafaello   Bomboane Rafaello EmptyMar Noi 23, 2010 2:20 am

Bomboane Rafaello

Bomboane Rafaello Raffaello-cookies-300x246

Ingrediente:
400 g margarina, 400 g zahar (preferabil pudra), 400 g nuca de cocos, 400 g lapte praf, 200 g alune

Mod de preparare:
Se amesteca margarina, zaharul, laptele praf si 300 g din nuca de cocos pana devine o paste groasa, omogena. Se modeleaza bile din aceasta compozitie punand in centrul fiecarei bile cate o aluna, apoi se rostogolesc prin restul de nuca de cocos si se aseaza pe platou. In loc de alune se mai pot folosi si migdale, arahide in ciocolata, alune de padure, etc. Asezati bomboanele in hartiute speciale sau pe un platou si pastrati la frigider pana in momentul servirii.

P.S. Se poate inlocui margarina cu unt.

P.S.1 Am facut intocmai aceasta reteta, dar 300 g nuca de cocos este prea mult pentru gustul meu...data viitoare voi incerca sa pun mai putin sau voi inlocui nuca de cocos cu foaie de napolitana pisata (circa 150 g)
Sus In jos
 

Bomboane Rafaello

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: INFO de la A la Z :: Bomboane Rafaello Icon11Gastronomie :: Desert :: Prajituri-
Mergi direct la:  


Copyright © 2009 Info NEW - Toate drepturile rezervate
INFO NEW - Stiinta si Cunoastere

  
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discuții recente